Democratic Primary Runoff Candidates - 2024

United States Representative, District 31 / Representante de los Estados Unidos, Distrito Núm. 31

  • Stuart Whitlow
  • Brian Walbridge

Justice, 3rd Court of Appeals District, Place 2 / Juez, Corte de Apelaciones del Tercero Distrito, Lugar Núm. 2

  • Maggie Ellis
  • Edward Smith

Federal Primary Candidates - 2024

President / Presidente

  • Gabriel A. Cornejo
  • Joseph R. Biden Jr.
  • Marianne Williamson 
  • Star Locke
  • Cenk Uygur
  • Armando “Mando” Perez-Serrato
  • Dean Phillips
  • Frankie Lozada

United States Senator / Senador de los Estados Unidos

  • Mark Gonzalez
  • Steven J. Keough
  • Roland Gutierrez
  • Heli Rodriguez Prilliman
  • Thierry Tchenko
  • Carl Oscar Sherman
  • Meri Gomez
  • Colin Allred
  • A. “Robert” Hassan

United States Representative, District 10 / Representante de los Estados Unidos, Distrito Núm. 10

  • Theresa Boisseau 
  • Keith McPhail

United States Representative, District 17 / Representante de los Estados Unidos, Distrito Núm. 17

  • Mark Lorenzen

United States Representative, District 31 / Representante de los Estados Unidos, Distrito Núm. 31

  • Stuart Whitlow
  • Rick Von Pfeil
  • Brian Walbridge

United States Representative, District 37 / Representante de los Estados Unidos, Distrito Núm. 37

  • Lloyd Doggett
  • Eduardo “Lalito” Romero
  • Christopher “Chris” McNerney
Francesca Romans | LISD Board of Trustees, Pl. 6
www.francescaforlisd.com
Joseph Gorordo | LISD Board of Trustees, Pl. 7
www.josephg4lisd.com

State Primary Candidates - 2024

Railroad Commissioner / Comisionado de Ferrocarriles

  • Bill Burch
  • Katherine Culbert

Justice, Supreme Court, Place 2 / Juez, Corte Suprema, Lugar Núm. 2

  • Randy Sarosdy
  • Dasean Jones

Justice, Supreme Court, Place 4 / Juez, Corte Suprema, Lugar Núm. 4

  • Christine Vinh Weems

Justice, Supreme Court, Place 6 / Juez, Corte Suprema, Lugar Núm. 6

  • Joe Pool
  • Bonnie Lee Goldstein

Presiding Judge, Court of Criminal Appeals / Juez Presidente, Corte de Apelaciones Criminales

  • Holly Taylor

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 7 / Juez, Corte de Apelaciones Criminales, Lugar Núm. 7

  • Nancy Mulder

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 8 / Juez, Corte de Apelaciones Criminales, Lugar Núm. 8

  • Chika Anyiam

Member, State Board of Education, District 10 / Miembro de la Junta Estatal de Educación, Distrito Núm. 10

  • Raquel Saenz Ortiz
  • DC Caldwell I

State Representative, District 20 / Representante Estatal, Distrito Núm. 20

  • Stephen M. Wyman

State Representative, District 52 / Representante Estatal, Distrito Núm. 52

  • Jennie Birkholz
  • Angel Carroll

State Representative, District 136 / Representante Estatal, Distrito Núm. 136

  • John H. Bucy III

Justice, 3rd Court of Appeals District, Place 2 / Juez, Corte de Apelaciones del Tercero Distrito, Lugar Núm. 2

  • Maggie Ellis
  • Edward Smith
  • Melissa Lorber

Justice, 3rd Court of Appeals District, Place 3 / Juez, Corte de Apelaciones del Tercero Distrito, Lugar Núm. 3

  • Chari Kelly

Justice, 3rd Court of Appeals District, Place 5 / Juez, Corte de Apelaciones del Tercero Distrito, Lugar Núm. 5

  • Thomas J. Baker
  • Karin Crump

Justice, 3rd Court of Appeals District, Place 6 / Juez, Corte de Apelaciones del Tercero Distrito, Lugar Núm. 6

  • Gisela D. Triana

County & Precinct Primary Candidates - 2024

County Attorney / Procurador del Condado

  • Amy Lyn Lefkowitz

Sheriff / Alguacil

  • Mike Gleason

County Commissioner, Precinct No. 1 / Comisionado del Condado, Precinto Núm. 1

  • Terry Cook

Constable, Precinct No. 1 / Condestable, Precinto Núm. 1

  • Mickey Chance

Constable, Precinct No. 4 / Condestable, Precinto Núm. 4

  • Perry Travis
  • Kenneth Guerrero

County Chair / Presidente del Condado

  • Kim Collins Gilby

Precinct Chair, Precinct 151 / Presidente del Precinto, Precinto 151

  • Ande Wall
  • Eve Margolis

Primary Candidates 2024